TĚŽBA KRYPTOMĚN

Než se budeš vůbec pouštět do nějaké těžby kryptoměn (rozuměj poskytování výkonu svého počítače pro ověřování a zabezpečování transakcí), tak se koukni na videjko o Bitcoinu a Blockchainu (veřejná digitální účetní kniha transakcí) od Kicoma (jůtůber). Když si shlédneš první díly z jeho tvorby, tak budeš rozumět "všemu", hlavně tedy Bitcoinu, což je takový praotec všech kryptoměn, který otevřel tuto bránu do nekonečna a ještě dál! 

Pokud tě následně bude zajímat, jak z celého tohoto krypto světa profitovat (bez práce) a udělat si z něho další aktivum (něco, co maká pro tebe), jenž se shoduje s tvými investorskými zásadami, tak pokračuj ve čtení.

Zvolil jsem dvě varianty, jak se do těžby jednoduchým způsobem zapojit, aniž by byl člověk ajťák. Máme jako investoři na výběr buď rubat Bitcoin a nebo jiné alternativní coiny, kterých je přes dvě desítky tisíc a stále přibývají a přibývat budou (pozor tedy na scamy!). Udělal jsem to tak, aby z toho byl co nejvíce pasivní příjem a já přestal krvácet z konečníku. Obě možnosti těžby mají svoje plusy i svoje mínusy. Já proto volím obě varianty a tímto diverzifikuji rizika. Klidný spánek je pro mě totiž nejvíce!


#1 - Rubačka na grafických kartách (RIG)

VÝHODY:

  • Rigy (počítače složené z grafických karet a dalších komponentů - bez myšky a klávesnice, takže na jůtůb na tom nekoukneš a ani si nezagemblíš lolko) se dají po použití i bez záruky prodat (široké využití v mnoha odvětvích včetně toho herního) a navíc mají docela dobrou životnost, odolnost a velmi nízkou poruchovost. 
  • U karet a komponentů je 2 letá záruka.
  • Stroje vytváří malý hluk a nízkou teplotu. 
  • Mašiny jsou umístěné fyzicky v Praze, takže si je investor kdykoliv může vyzvednout a vzít domů. V těchto chvílích probíhá také zpracování projektu na fotovoltaickou elektrárnu, která by ze 100% pokryla spotřebu těžby a také na rozvodu tepla do horních skladovacích prostor protiatomového krytu, kde samotná rubačka probíhá.
  • Na těchto typech sestav jde těžit mnoho kryptoměn, takže jdeme po tom, co je zrovna nejprofitabilnější a vyvažujeme to rizikovostí (možnost výplaty v daném coinu, v bitcoinu a nebo v korunách českých). Nyní se soustředíme na těžbu Kaspy (KAS) či Ravencoinu (RVN).
  • Nižší cena alternativních coinů má větší potenciál procentuálního zhodnocení (pokud přežijí bearmarket).

NEVÝHODY:

  • Rigy nejsou tak výkonné jako speciální sestavy na těžbu Bitcoinu, který na nich bohužel ani nejde těžit.
  • Zůstávat po vytěžení v alternativních coinech je velmi rizikové, neboť mnoho z nich má velkou pravděpodobnost, že se z bearmarketu nevzpamatují a zhynou. 

Kde se rube?

Štola se nachází v pražských Čakovicích, kde se několika měsíční prací udělala z protileteckého krytu farma na těžbu kryptoměn, která obsahuje stovky rigů složených z tisíce grafických karet. Spuštění proběhlo v roce 2019, ale zkušenosti pana správce sahají až do roku 2016, kdy si zapojil svoji první mašinu u sebe doma. 

vstup s chlazením 1
vstup s chlazením 1
vstup s chlazením 2
vstup s chlazením 2

Co to stojí?

Jak co a jak kdy. Dnes to stojí jinak než včera a pravděpodobně i jinak než zítra. Je to velice proměnlivý trh. Pro aktuální nabídku vyplň formulář níže a já tě zkontaktuji s čerstvými nabídkami.

Kolik to sype?

Návratnost může být v nižších i vyšších jednotkách roků, ale taky v měsících, pokud člověk prodá vytěžené coiny ve správný okamžik a drží ty správné coiny, které v bearmarketu nezemřou. Těžba nabízí paletu možností, jak k ní přistupovat a každá z nich má své plusy i minusy. Můžeme se ale bavit o návratnosti v měsících i v letech.


#2 - Rubačka na spešl strojích (ASIC)

VÝHODY:

  • Antminery (speciální mašiny sestrojené pouze za jediným účelem - a opět bez myšky a klávesnice) jsou daleko výkonnější než rigy, takže dokáží vytěžit více a to za za méně spotřebované energie.
  • Jsou natolik silné, že dokáží za úplatu ověřovat transakce od Bitcoinu, což je největší a nejpoužívanější kryptoměna na celém světe, která je algoritmem určena k neustálému zvyšování své hodnoty, takže dostávat zaplaceno v něčem takovém je dobré pro klidný spánek. 
  • Algoritmus BTC nelze tak jednoduše změnit, jelikož jej nikdo neovládá.

NEVÝHODY: 

  • Obří poptávka a těžce se shánějí za rozumné peníze (když teda zrovna není bearmarket a jsou výprodeje).
  • Po záruce (1 rok) se špatně prodávají, jelikož pro ně není jiné využití. Dokáží však makat roky (i pět). A při omezené nabídce a v období kryptoměnového šílenství, kdy bitcoin kupuje i paní uklízečka a pan vrátný (bez urážky), se dají tyto jeté stroje prodat i za slušnou cenu. 
  • Dělají poměrně velký hluk a vytváří velmi vysokou teplotu (na druhou stranu tohle může být výhoda, když se pro něho najde využití a dále se zpeněží), proto je potřeba větší investice do infrastruktury (není ale náš investorský problém, tohle řeší správce samotné farmy).

Kde se rube?

Za velkou louží v USA. Respektive přímo v Texasu. Já si vybral jako nejdůvěryhodnější zdroj Johna Vanharu, který mi přijde jeho činy v minulosti jako velice férový člověk. Dává taky ze svého 20% zisku peníze na stranu do fondu, z kterého nám sanuje až po dobu 12 měsíců výpadek mašiny. Johny zkusil naše stroje umístit v několika farmách po celém světě, ale skoro všude se něco podělalo a tak se rozhodl vybudovat si vlastní hosting v Texasu, aby to měl celé pod kontrolou.

Co to stojí?

Tak jako u rigů: Jak co a jak kdy. Ceny jsou opět velmi proměnlivé. Každopádně v bearmarketech je levné železo, ale krypto jako takové je cenou velmi nízko. V bullmarketu zase vyletí cena krypta a s tím i cena železa. Proto je dobré časovat a případně cenu průměrovat postupnými pravidelnými nákupy. V projektu VERIBI lze kupovat jenom části strojů, takže průměrování ceny je o to pohodlnější.

Dají se taky pořídit dříve nakoupené podíly jiných investorů, kteří je nyní dávají do aukce za lepších podmínek. Každou nabídku je ale potřeba si řádně nastudovat, neboť ne vždy jsou tak výhodné, jak si člověk může na první pohled myslet.

Kolik to sype?

Zisk závisí na náročnosti těžby a na ceně BTC a ani jedno nemůžeme ovlivnit, tudíž všechny výpočty zisku mohou být zítra neplatné. Každopádně dnes může být návratnost pět let a za pár měsíců to bude rok jeden. Rubání je dlouhodobá záležitost a kdo myslí a vidí dlouhodobě, tak myslí a vidí, že BTC půjde spíše nahoru než dolů. Ale může jít i do strany. A nebo na nulu. Rubání BTC je koncipované tak, že se musí více vyplatit těžba mincí, než jejich kupování, jinak by nikdo netěžil a bez ověřování transakcí není bitcoinová síť, takže... Na druhou stranu je návratnost investice ovlivněna tím, za jak moc podstřelenou nebo nadstřelenou cenu se člověk dostane k samotnému stroji a jak moc ho po cestě potká či nepotká jejich pokažení.

Chceš taky rubat jako havíř?


Jakou si zvolit peněženku na kryptoměny?

Ať si vybereš jakoukoliv variantu těžby a nebo se rozhodneš krypto "pouze" nakupovat či ho vydělávat, tak si tak či tak pořiď Trezor model T, což je světová velmi kvalitní hardwarová krypto peněženka a to od českého výrobce. V ničem jiném bych své krypto jmění nedržel, pokud bych chtěl klidně spát (a to já tuze rád, už jsem se zmiňoval?) a nemít strach z hackerů nebo státu, kterému muže kdykoliv jebnout na příkaz centrálních bank, které je mají skrze monopol na fiat chycené za koule, však víme. A taky měj na paměti vlastní nešikovnost, takže k přístroji doporučuji přikoupit za pár stovek ochranný silikonový obal. No a jestli nejsi samotář a máš ženu, tak objednej Trezory rovnou dva. Případně pro každé své dítě další jeden, ať mají co dědit místo logiku nedávajícího spořícího účtu a nebo nedej bože hotovosti, která za 18 let ztratí kolik své hodnoty? 100%? Ještě více? =D 

Nezapomeň také na bezpečnost při uchování semínka, které když ztratíš, tak ztratíš přístup ke svým krypto prostředkům. Klidně můžeš ztratit Trezor, ale nikdy ne privátní klíč, který ti samotný přístroj vygeneruje při prvním tvém zapojení. Každopádně je to celé dělané velmi blbu vzdorně, takže se toho nemusíš bát. Jestli ses naučil pracovat s internetovým bankovnictvím, tak zvládneš i tohle.


Chceš si nakoupit či prodat nějaké krypto za kešovici?

Jestli chceš na tajňáka (kamera odpojená a místo není uprostřed obchoďáku, ale v soukromé kanceláři) nakoupit nebo prodat jakoukoliv kryptoměnu v pražském, genderově vyváženém kryptomatu, tak mi napiš a já tě tam zavedu pod rouškou tmy či za prudkého denního světla. Vložíš hotovost a dostaneš krypto. Nebo pošleš krypto a dostaneš hotovost. Pak klasicky zdaníš. Výše směňovaných prostředků je neomezená. Poplatek 6% za každý úkon. Nikomu ani muk a Mukovi ani gram! Celá věc jde udělat i na dálku přes šifrovaný Protonmail.


Na závěr ještě několik skutečností, které je třeba si uvědomit.

Kryptoměnový svět v čele s BTC a celý jeho trh je starý "pouze" 13 let a tudíž je to ještě v plenkách, i když vývoj jde velmi rychle dopředu. Tuto oblast investic proto beru jako tu rizikovější z mého investičního portfolia, avšak každým dnem, co do tohoto světa pronikám, se bojím méně a méně. Na druhou stranu jsem bytostně přesvědčený, že jak padne fiat (a že on padne, jako už padl několikrát), tak právě kryptoměny ho nahradí velice rychle a efektivně v online světě (která to ale nakonec bude? A bude jenom jedna?). V tom fyzickém tady na to bude podle mě z určité nemalé části zlato i stříbro.

Těžba kryptoměn není už koníčkem, ale je to regulérní masivní celosvětový byznys. Je tedy třeba počítat s obrovskou konkurencí. S tím se váže ještě jeden faktor těžby, což je tvz. náročnost těžení. Ve zkratce to znamená, že čím více lidí těží, tím méně každý z nás vytěží a naopak. Tento faktor se dynamicky mění, u Bitcoinu každých 14 dní. Do těžby se zapojují noví lidé jelikož roste cena dané měny, takže těžaři mají sice menší výtěžek, ale prodají ho za více peněz. 

Oproti těmto skutečnostem stojí fakt, že zhodnocení kryptoměn dokáží být gigantické v řádech stovek procent. Rok 2017 i 2021 toho byl důkazem a vždy po Halvingu (tzn., že se každé 4 roky zdvojnásobí náročnost těžby tak, aby se BTC uvolňoval pořád míň a míň, až se nakonec uvolní do oběhu v roce 2140 poslední kus) se očekává totéž. Takže těžbu je potřeba vnímat dlouhodobě a taky tak k ní přistupovat. 

Abych tedy tuto příležitost shrnul, tak je to riziková investice (a která není, že?), takže je třeba počítat s naprosto nejhorším scénářem. Avšak zároveň se zde nabízí potenciál neuvěřitelného zhodnocení vložených prostředků. Je to tedy pro investory, kteří si chtějí užít pořádný risk a pokusit se o monstrózní zisk. A nebo pro někoho, kdo nevěří aktuálnímu nastavenému ekonomickému systému a v kryptoměnách vidí vysvobození všech zotročených lidí.


Aktivům zdar a těm decentralizovaným obzvlášť!


Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále www.bezpracejsoukolace.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá tento web údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu webu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací, přičemž sama o sobě má vlastní kapitál investovaný ve všech projektech, které jsou zde na webu prezentovány.